NUDES/SEKSTAI: siųsti ar ne?

Kartu su išmaniųjų telefonų turėtojais auga ir sekstų/nudes siuntėjų bei gavėjų skaičius. Tikriausiai ir taip žinot, bet dėl tikrumo pasikartosiu, sekstas ˗ žinutė, kurioje yra seksualinio turinio tekstas, nuotrauka (nude) arba video. Tokių žinučių siuntimui įgaunant pagreitį vis dėlto noriu pakviesti sustoti ir apgalvoti kelis dalykus.

 

Ar tai darau savo noru?

Kalbėjau su merginomis, kurios yra dalyvavusios sekstinge. „Visus kartus, kai buvo panašios situacijos, tai buvo kito žmogaus iniciatyva ir prašymai ar net manipuliacijos: „aš tau siunčiau tą ir tą, o tu netgi to nesugebi“. Ypač jaučiamas spaudimas, kai su žmogumi artimai bendrauji kurį laiką, ir jis prie to pripratęs, ir tiesiog be galo ir be krašto bando kažką iš tavęs išgaut, o nepavykus prasideda pykčiai. Tokiais momentais iš tikrųjų atrodo, kad lengviau jau būtų išsiųsti tą vieną nuotrauką ir atsikratyti to viso spaudimo ir barnių. Pilnai savo noru siunčiau tik vieną kartą, kitais atvejais buvo jaučiamas nors dalinis spaudimas“. Gavusi šitą ir kitas panašias žinutes, aš išsigandau, supykau, nuliūdau… Man atrodo, kad šitaip paprasčiausiai neteisinga. 

Tiesa, gali kilti klausimas, kodėl kalbėjausi tik su merginomis? Vaikinai neatsiliepė. Tačiau tendencijos rodo, kad bent jau paauglių tarpe vaikinai turi didesnį polinkį gautomis nuotraukomis dalintis su draugais, taip pat vaikinai dažniausiai yra tie, kurie inicijuoja sekstingą. Todėl darau prielaidą, kad merginos šitoje situacijoje yra pažeidžiamesnės. Jos tikriausiai yra ir tos, kurias iš nuotraukų atpažinti lengviau. BET labai svarbu suprasti: vaikinai sekstindami susiduria su tokiomis pačiomis rizikomis kaip ir merginos.

 

Internetas nėra saugi vieta

Nuotraukos, siųstos per Snapchat ar Instagram (net kai pasirenkama nuotrauką parodyti tik kartą), gali būti lengvai išsaugojamos jas nuscreenshotinus. Apskritai labai svarbu suprasti, kad tai, kas atsiduria internete, internete ir pasilieka. Visam laikui. Ir mes absoliučiai prarandame kontrolę tos informacijos atžvilgiu.

 

Ar pasitikiu žmogumi, kuriam siunčiu sekstus?

Gali būti, kad visa širdimi pasitiki žmogumi, kuriam siunti intymaus turinio nuotraukas, bet suprantant faktą, kad tai, kas atsiduria internete, jame ir lieka, svarbu suprasti, kad:

-Žmogus, gaudamas tavo nuotraukas, gali neturėti jokių piktų ketinimų, tačiau telefonas gali būti pamestas ar pavogtas, tuomet šis turinys taps prieinamas kitiems žmonėms, kurių veiksmų niekas negali prognozuoti;

-Su nuotraukos gavėju gali išsiskirti/susipykti. Gaila, bet negalime nuspėti, kaip pykčio ar kitų skaudžių jausmų akivaizdoje žmogus pasielgs su turiniu, kurį jam siuntei;

-Kad ir kokie gražūs santykiai šiandien, mano asmeninė patirtis rodo, kad vis tiek vieną dieną galite išsiskirti, tad svarbu apmąstyti, ar norėsi, kad tas žmogus turėtų tavo intymias nuotraukas net tokiu atveju?

 

Kokie šansai, kad žmogus, kuriam siunčiu savo intymias nuotraukas, tai pasilieka tik sau?

Vaikinai, ypatingai tie, kurie sekstina su niekuo nedraugaudami, gautais sekstais mielai dalinasi su savo draugais. Tai tam tikra naujųjų laikų pramoga, tavo vyriškumo įrodymas, trofėjus. Seniau vaikinukai mokyklose keisdavosi kepsais, dabar keičiasi sekstais. Taip pat svarbu suprasti, kad jei tokio pobūdžio žinutėmis susirašinėjama ne su žmogumi, su kuriuo draugaujama, labai didelė tikimybė, kad mes nesame vieninteliai gaunantys ir siunčiantys jam intymų turinį. 

Maža to, gali nutikti ir šitaip: Mokykloj buvo ir taip, kad tiesiog sukurdavo feikines Facebooko anketas ir ten keldavo pusnuogių merginų nuotraukas. Pačiai ne kartą teko matyti tokias paviešintas nuotraukas“.

 

Ar iš tikrųjų žinau, kas gauna mano nuotraukas?

Jei tokių nuotraukų tavęs prašo žmogus, su kuriuo susipažinai internetu ir niekuomet nematei realiame gyvenime, būtina suprasti, kad iš tikrųjų tu nežinai, su kuo bendrauji. Pasaulyje žinomas ne vienas atvejis, kai gaudami intymias žmonių nuotraukas piktadariai pasinaudoja jomis, kad galėtų šantažuoti ir taip uždirbti pingų. Taip pat pasitaiko atvejų, kai už jaunų žmonių profilių slepiasi vyresnio amžiaus vyrai ar moterys, besimėgaujantys jauno žmogaus kūno vaizdu, maža to, šį turinį kai kuriais atvejais paplatina interneto platybėse. 

 

Kodėl noriu siųsti šias nuotraukas?

Esu įsitikinusi, kad giluminės mūsų veiksmų priežastys dažnai svarbesnės nei patys veiksmai, todėl prieš neatšaukiamai paspaudžiant mygtuką „siųsti“, verta sustoti ir pagalvoti: „Kodėl noriu siųsti šią nuotrauką?“. Galbūt šiandien jaučiuosi vienišas? Galbūt vienišas jaučiuosi jau visą savaitę ar visus metus? Galbūt bijau, kad vaikinas/mergina, su kuria draugauju, mane paliks, jei atsisakysiu bendrauti tokiu būdu?

Jei seksto siuntimo motyvacija tokia, prašau, nespausk to mygtuko. Sekstingas neišspręs tavo vienišumo. Jis neužpildys tavo meilės troškimo. Internete galima rasti labai tikslų pasakymą: „Sharing your naked body with somebody will never heal your broken heart“. Taip, šis žaidimas gali sukurti iliuziją, kad esi norimas, kad tavimi domimasi, kad esi reikalingas. Bet tikroje meilėje reikalingas ne vien tavo kūnas. Gyvenimui įkvepiantys santykiai statomi pažįstant žmogaus vidų. Tik tada, kai kas nors pažįsta tamsiausias ir slapčiausias mūsų patirčių kerteles ir vis tiek renkasi būti su mumis, mes galime iš tikrųjų patikėti meile ir būti jos pripildyti. Ne tada, kai kažkas renkasi skirti mums laiko tik todėl, kad patinka mūsų papai ar varpa. Vienas mano mėgstamas amerikietis, kalbėdamas apie sekstus, visada užbaigia: „You’re better than this“. 

 

Svarbiausia atsiminti: niekas neturi teisės spausti tavęs atsiųsti sekstą. Net jei kas nors kitas atsiuntė savo intymią nuotrauką, tai nereiškia, kad turi atsakyti tuo pačiu. Jei nuspręsi užsiiminėti seksingu, būk tikras, kad tai tavo paties priimtas, sąmoningas sprendimas, prisiimant ir visas galimas pasekmes.

Žinau, kad seksualinio pobūdžio žinučių ir nuotraukų tiek merginos, tiek vaikinai dažnai gauna neprašyti, tad:

 

Ką daryti, jei gaunu (nepageidaujamus) sekstus?

•Niekam nepersiųsk gautos nuotraukos;

•Ištrink nuotrauką iš savo telefono;

•Jei paprašius tokio turinio nuotraukų nebesiųsti, žmogus nereaguoja, visuomet galima kreiptis į telekomunikacijos įmones ir paprašyti, kad užblokuotų siuntėjo galimybę su tavimi susisiekti;

•Būk tikras, kad NEPRIVALAI siųsti tokio pačio turinio žinučių atgal, net jei tave spaus. Žmogus, kuris tai atsiuntė, padarė tai savo noru, todėl čia jo asmeninė atsakomybė ir ji tavęs niekam neįpareigoja.

 

Ką daryti, jei kam nors išsiuntei sekstą, bet dėl to gailiesi?

•Visų pirma – giliai įkvėpk ir pasistenk nepulti į paniką. Mes visi savo gyvenime esame priėmę neapgalvotų sprendimų;

•Pabandyk gražiai pakalbėti su žmogumi, kuriam tą nuotrauką siuntei, ir paprašyk tau matant ją ištrinti.

 

Ką daryti, jei tavo intymi nuotrauka buvo paplatinta internete?

Jei esi nepilnametis, gali kreiptis į policiją;

•Jei žmogus, kuris tą nuotrauką paviešino, yra iš tavo mokyklos, pasikalbėk apie tai su mokytojais;

•Nuimk tag’ą;

•Raportuok nuotrauką, kad socialinis tinklas galėtų ją ištrinti;

•Raportuok žmogų, kuris tą nuotrauką paviešino.

 

Dar vienas meninis nukrypimas: nuogo nepilnamečio nuotraukos teisiškai laikomos vaikų pornografija ir dėl tokių kito asmens nuotraukų turėjimo telefone yra galimybė turėti teisinių nemalonumų.

 

Gintarė Krutinytė 

@ruqpjutis