Kaip padėti artimam žmogui su šizofrenija?
Šizofrenija – tai psichikos sveikatos būklė, susijusi su atotrūkiu nuo tikrovės.
Šizofrenija sergantiems žmonėms pasireiškia ne tik koncentracijos ir atminties sutrikimo simptomai, bet ir psichozė – haliucinacijos ir kliedesiai.
Jie gali prarasti susidomėjimą įprastine veikla, sunkiai rūpintis savimi ir atsiriboti nuo artimųjų.
Šie simptomai gali turėti toli siekiančių pasekmių. Jie ne tik dažnai apsunkina kasdienį gyvenimą ir prisideda prie emocinių išgyvenimų, bet ir gali lemti izoliaciją, miego sutrikimus ar psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą – bet kuris iš šių veiksnių gali turėti įtakos gerovei ir apsunkinti gydymą.
Jei jūsų artimas žmogus serga šizofrenija, galbūt svarstote, kaip geriausiai galėtumėte suteikti paramą. Štai septyni būdai, kaip padėti, ir keletas patarimų, ko reikėtų vengti.
Daugiau apie šizofreniją
Kai atpažinsite ir suprasite šizofrenijos simptomus, jūsų artimo žmogaus elgesys gali atrodyti ne toks painus ar bauginantis.
Šizofrenija yra labai stigmatizuota, daug kas susiję su pagrindiniais psichozės simptomais:
- Kliedesiai, arba įsitikinimai, nepagrįsti faktiniais įrodymais. Jie gali manyti, kad kažkas nuodija jų maistą, kad jie turi ypatingų galių arba kad kažkokia išorinė organizacija kontroliuoja jų elgesį.
- Haliucinacijos, arba tai, ko niekas kitas negali matyti, girdėti ar jausti. Jie gali girdėti muziką, balsus, kurie sako žiaurius dalykus, arba matyti (ir liesti) gyvūnus, kurių iš tikrųjų nėra.
- Kognityviniai simptomai, įskaitant sunkumus susikaupti, aiškiai kalbėti ar atsakyti į klausimus. Jie gali vartoti žodžius ar frazes, kurios neturi prasmės, sakyti nesuprantamus dalykus arba kartoti tas pačias frazes.
Šizofrenija sergantis asmuo gali manyti, kad iš tikrųjų yra garsenybė arba istorinė ar religinė asmenybė.
Jie taip pat gali atlikti neįprastus ar trūkčiojančius judesius ir neramiai judėti. Jie gali atrodyti susijaudinę ar sutrikę.
Tačiau mitas, kad dėl šizofrenijos žmogus automatiškai tampa agresyvus ar pavojingas.
Išklausykite
Kai jūsų artimasis pasakoja apie savo haliucinacijas ar iliuzijas, galite jaustis neaiškiai, kaip reaguoti.
Normalu, kad nežinote, ką sakyti, bet vis tiek galite palaikyti jų sumišimą, nusivylimą ir baimę, net jei iki galo nesuprantate jų išgyvenimų.
Užuot atmetę šiuos simptomus kaip melą ar pasakas, prisiminkite, kad tai, ką jie mato, girdi ir kuo tiki, jiems yra visiškai tikra.
Pagalvokite, kaip jaustumėtės ir kaip norėtumėte, kad kiti jus palaikytų, jei tvirtai tikėtumėte tuo, ką visi kiti neigia.
Palaikykite ryšį
Saviizoliacija ir socialinis uždarumas dažnai yra ankstyvieji šizofrenijos požymiai. Jūsų artimas žmogus gali prarasti susidomėjimą dalykais, kurie jam anksčiau patiko: darbu ar mokykla, pomėgiais, bendravimu su jumis ir kitais artimaisiais.
Palaikydami ryšį, suteikite artimajam svarbią socialinę ir emocinę paramą. Palaikydami ryšį taip pat turėsite galimybę jį padrąsinti, jei atrodys, kad jis nenori gauti paramos ar tęsti gydymo.
Dalykai, kurių reikia vengti
Yra daugybė būdų, kaip išreikšti paramą šizofrenija sergančiam žmogui, tačiau yra keletas dalykų, kurių norėtumėte vengti.
Kvestionuoti arba neigti haliucinacijas ir kliedesius
Daugelis žmonių mano, kad geriausia švelniai pasipriešinti haliucinacijoms ar kliedesiams, sakant ką nors panašaus į: „Tai nerealu, nes kitaip ir aš tai matyčiau.”
Vis dėlto šie simptomai jiems yra labai realūs, o jų realumo neigimas dažnai baigiasi tuo, kad juos tik atstumia.
Jie gali nuspręsti, kad negali jumis pasitikėti ar patikėti, nes jūs jais netikite. Dėl pasitikėjimo stokos gali būti sunkiau juos palaikyti ir paskatinti kreiptis pagalbos dėl simptomų.
Viską daryti už juos
Kai jūsų mylimas žmogus negali atlikti namų ruošos darbų, pavedimų ar kasdienių užduočių, galite bandyti padėti perimdami šias pareigas.
Tačiau dažnai naudingiau yra paskatinti jį imtis veiksmų, kad jis pats atliktų šiuos dalykus, ir prireikus pasiūlyti paramą.
Baigiamieji žodžiai
Šizofrenija yra psichikos sveikatos būklė, kuri gali niekada visiškai neišnykti.
Profesionalus gydymas ir parama gali padėti jūsų artimajam palengvinti simptomus ir ugdyti įveikimo įgūdžius.
Tačiau nepamirškite, kad jūsų užjaučianti parama taip pat gali turėti didelę reikšmę, nes motyvuos asmenį ieškoti pagalbos dėl simptomų ir laikytis gydymo plano.